Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Den generelle debat og diskussion om klubben og spillere [nuværende og tidligere] føres her.

Stem på kampens spiller

25 - Giorgi Mamardashvili
3
50%
2 - Joe Gomez
0
Ingen stemmer
5 - Ibrahima Konaté
0
Ingen stemmer
4 – Virgil Van Dijk
0
Ingen stemmer
6 – Milos Kerkez ud i 60. min
0
Ingen stemmer
38 - Ryan Gravenberch
1
17%
10 – Mac Allister
0
Ingen stemmer
8 – Dominik Szoboszlai
1
17%
11 - Mohamed Salah ud i 60. min
0
Ingen stemmer
22 – Hugo Ekitike
0
Ingen stemmer
7 – Florian Wirtz ud i 73. min
0
Ingen stemmer
30 - Jeremie Frimpong ind i 60. min
0
Ingen stemmer
26 _ Andy Robertson ind i 60. min
1
17%
18 – Cody Gakpo ind i 73. min
0
Ingen stemmer
 
Afgivne stemmer: 6

TG12
Indlæg: 2297
Tilmeldt: tirsdag, 13. jun, 2017 09:50

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af TG12 » tirsdag, 10. mar, 2026 20:30

Er Slot BFFs med Ten Hag?

Oomph242
Indlæg: 5867
Tilmeldt: torsdag, 01. sep, 2011 00:14

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af Oomph242 » tirsdag, 10. mar, 2026 20:33

Vi er næsten mere kønsløse end under BR.

TG12
Indlæg: 2297
Tilmeldt: tirsdag, 13. jun, 2017 09:50

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af TG12 » tirsdag, 10. mar, 2026 20:40

Få nu Fucking bare sendt Slot hjem til Holland.

De trækker den alt for langt.

mortenbak
Indlæg: 4091
Tilmeldt: torsdag, 22. mar, 2012 01:43

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af mortenbak » tirsdag, 10. mar, 2026 20:41

Vorherre bevares!
Endnu en fuldstændig ligegyldig præstation.


Sent from my iPhone using Tapatalk

søren
Indlæg: 200
Tilmeldt: søndag, 14. okt, 2007 15:29
Geografisk sted: Aarhus
Alder: 63

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af søren » tirsdag, 10. mar, 2026 20:51

“Præstationerne” her på Forum er dårligere end dem på banen, synes jeg.

Fowler89
Indlæg: 2558
Tilmeldt: mandag, 28. maj, 2018 22:09
Geografisk sted: Nordsjælland
Alder: 36

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af Fowler89 » tirsdag, 10. mar, 2026 21:03

Billede

Konate hver gang det gælder

Bock
Indlæg: 149
Tilmeldt: fredag, 11. mar, 2022 18:51

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af Bock » tirsdag, 10. mar, 2026 21:16

:lol: :lol: :lol: Aftenens højdepunkt, desværre...

Bock
Indlæg: 149
Tilmeldt: fredag, 11. mar, 2022 18:51

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af Bock » tirsdag, 10. mar, 2026 21:23

:aliboronz2: :lol: :roll: Ok, allerede overgået af Tottenhams forsvarsspil.

mortenbak
Indlæg: 4091
Tilmeldt: torsdag, 22. mar, 2012 01:43

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af mortenbak » onsdag, 11. mar, 2026 05:45

søren skrev:
tirsdag, 10. mar, 2026 20:51
“Præstationerne” her på Forum er dårligere end dem på banen, synes jeg.
Jeg synes de meget godt afspejler hvad vi er og har været vidner til i en laaaang tid og hvad vi nok skal forvente resten af sæsonen. Det er svært at bevare "ja hatten" på. Og det kunne være meget værre, vil jeg mene.
I lang tid har folk forsøgt at finde positiver og bevare troen. Men det er længe "overdue" og det synes jeg egentlig er forståeligt. Vi både kan og bør forvente langt mere end det vi oplever for tiden.

Jeg vil sammenligne med Brendan Rodgers. Han virkede også som et ok valg dengang, men hurtigt blev det tydeligt at han var ude hvor han ikke kunne bunde. Det samme med SLOT. Skiftet fra Æresdevisie til toppen af europæisk fodbold, har simpelthen været for stort. Og det er muligt at han en dag får redskaberne til at blive en dygtig manager, men det skal bare ikke være i Liverpool FC at han "øver" sig.

Han har haft lang tid til at implementere sine idéer (nogen/jeg vil sige manglen på samme) og spillerne ligner også nogen der ikke rigtig ved hvad de skal. Hr. Drejers beskrivelse af Ekitike længere oppe i tråden synes jeg rammer det meget godt. Ekitike ligner en hovedløs høne i mange af sine løb, men det gør hele holdet i det meste af det de foretager sig. Jeg ved simpelthen ikke hvad det er de laver til træning for de ligner ikke et hold der tilbringer mange timer sammen på træningsbanen. Det gælder i både forsvar, på midtbanen og i angrebet. Vi er i bedste fald et meget middelmådigt fodboldhold. Jeg vil næsten vove at påstå at Klopp kunne ha nappet mesterskabet i år, da jeg synes det er lidt billigt til salg i denne sæson, selvom Ars har set gode ud så er det lidt på bekostning af at vi og Cheaty, har været milevidt fra tidligere sæsoners niveau.

Grunden til at vi roder rundt på denne måde skyldes udelukkende vores egen rædderlige præstation. En præstation, jeg mener Arne må tage på sin kappe. Det er også derfor jeg med helt fin smag i munden og med øje på fremtiden for
Liverpool FC mener at det må være farvel og tak til Arne Slot.

Jeg er spændt på om vi også bliver dem der bryder Tottenhams dårlige stime og forære dem 3 point i nedrykningskampen - det er slet ikke et utænkeligt scenarie :wall:

Hr. Drejer
Indlæg: 14661
Tilmeldt: søndag, 07. okt, 2007 21:52
Geografisk sted: Nordsjælland

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af Hr. Drejer » onsdag, 11. mar, 2026 11:25

Meget enig i mortens betragtninger.

Når jeg sammenligner kampen i går med den vi spillede mod dem i efteråret, har jeg utroligt svært ved at se en fremgang i vores spil.

Formålet med fodbold er at score og vinde kampen. Men meget ofte når jeg ser Liverpool, synes jeg vi blot flytter bolden for at flytte bolden, uden der sker det store. Det er virkelig en langgaber at se Liverpool spiller fodbold. Det er kedeligt, og jeg forstår udmærket at udtryk som Boring boring Liverpool begynder at dukke op.

Spillerne er bare blevet dårligere siden sidste sæson. Hvorfor, ved jeg ikke. En spiller som Mac Allister er virkelig ringe, og har været det hele sæsonen. Gravenberch er også en skygge af sig selv. Ekitike er slet ikke klar til dette niveau. Hans løb og beslutningsevne er slet ikke et top 6 hold værdigt. Hvis vi havde haft en Torres i går, så havde vi vundet kampen. Uden tvivl! Men Ekitike var vel også tiltænkt en back-up rolle til Isak. Salah er også en skygge af sig selv. Gakpo er sig selv, hvilket ikke helt er godt nok. Konate var også tilbage i sit gode gamle jeg. Puhhaa!

Det er jo i sidste ende Slots ansvar.

edit; det var dissideret sørgeligt at se hvordan Osimhen kørte rundt med Gomez, VVD og Konate konstant.

AJJ
Indlæg: 2999
Tilmeldt: torsdag, 23. jan, 2014 15:04

Re: Galatasaray - LFC >> Kamptråden, CL 8.-delsfinale, 1. kamp

Indlæg af AJJ » onsdag, 11. mar, 2026 11:42

Gakpo lider vel også lidt under, at han passede bedre til Klopp-bold?

Han har et godt drive med bolden og et godt spark. Men med den langsomme opbygning af spillet under Slot, så kommer disse kvaliteter bare ikke rigtigt til sin ret. Sjældent han får lov at løbe med bolden og som regel er der ikke plads til hans signatur-afslutning.

Ngumoha er langt bedre, når rummene er små. Men han er stadig for ung til en bærende rolle.

Jeg forstår rationalet bag salget af Diaz. Men det ændrer ikke på, at han har været savnet.

Besvar